Kniha Žitava

Kniha Žitava

zitava_kniha_obalŽitava je riekou môjho detstva, pri ktorej som sa narodil. Pokojne preteká prekrásnou dolinou, kde som prežil svoju mladosť. Upútala ma natoľko, že som sa rozhodol venovať jej a ľuďom Žitavskej doliny cyklus 25 obrazov, ktoré znázorňujú jej tok od prameňa až po lístie.

Viedli ma k tomu spomienky na moje detstvo. Až do skončenia mojich stredoškolských štúdií som pri nej bláznivo šantil, a zápasil s vodou. Chytanie rýb hranie futbalu a “oberanie ovocia” z priľahlých záhrad boli našou každodennou zábavou. Všetky tieto spomienky boli natoľko silné, že som sa rozhodol namaľovať cyklus Žitava a každý jeden obraz venovať obci, cez ktorú ona preteká.

Kompozícia jednotlivých obrazov je vytvorená tak, že žena, ktorá symbolizuje rieku Žitavu, je zároveň aj jej ochrankyňou.

Ako sa mení jej tok zo žblnkajúcej vody cez potok až k rieke, tak sa mení aj postava ženy – Žitavy v týchto obrazoch. Nezabudol som na plody zeme typické pre danú obec – ovocie, zelenina ryby, huby a šťavnaté vinárske obce s dlhou a bohatou tradíciou, ktoré svojou pestrosťou a rozmanitosťou dotvárajú každú obec.

V každej práci som sa snažil, aby vynikol určitý jedinečný moment, ktorý je dominantou obce a vystihuje ju.

Pohľad z hora som použil úmyselne. Umožnil mi zachytiť budovy, kostoly a pamiatky obce z nadhľadu.
Rukopis som sa snažil zachovať v každej práci, i napriek tomu každá práca žije a pulzuje so Žitavou inak.

Ak Vás moje práce oslovia a zaujmú, o to väčšia bude moja radosť z dobre vykonanej práce.

Ukážky ilustrácii z knihy „Žitava“, autor Miroslav Polák